Przed debatą przewidzianą na 19 lutego 2014.

Z zadowoleniem obserwuję coraz większą świadomość samorządowców, że przyszłość ich miejscowości zależy od rozwoju gospodarczego. Świadomość, że miasto jest bogate bogactwem swoich mieszkańców. Bogata firma to wysoki CIT, dobrze zarabiający pracownicy to wysoki PIT. Coraz większa część budżetów samorządów stanowią wpływy z udziałów w PIT i CIT. Czasy wpływów do budżetu ze sprzedaży mienia mijają bezpowrotnie. Należy żałować, że sprzedaż tego mienia następowała ze względów ideologicznych, a nie gospodarczych.

Potwierdzeniem myślenia samorządowców o rozwoju gospodarczym, w tym wypadku Zielonej Góry, było wystąpienie Prezydenta Miasta, Janusza Kubickiego podczas debaty zorganizowanej 2013.10.02 przez stowarzyszenie na rzecz rozwoju miasta „Zielonogórskie Perspektywy”  pt „Perspektywa finansowa 2014-2020 szansą dla Zielonej Góry”

Cieszy mnie, że Samorząd Województwa Lubuskiego dostrzega również potrzebę rozwoju gospodarki, że Uchwała Zarządu WL z 2013.11.19 w sprawie przyjęcia Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, przewiduje w znacznej części wykorzystanie środków unijnych w latach 2014-2020 na rozwój gospodarki. A są to bardzo duże pieniądze!

Jak z tego wynika, jest wola polityczna. Teraz istnieje potrzeba takiego przygotowania uwarunkowań, aby pieniądze unijne zostały optymalnie wykorzystane. Trzeba szerokiej dyskusji z udziałem nie tylko samorządowców, a przede wszystkim przedsiębiorców nad Projektem RPO – Lubuskie 2020. Zmiany i uzupełnienia w Projekcie  mogą być dokonywane, jak sądzę do końca III kw.2014.

Jest prawdą oczywistą, nie wymagającą przeprowadzenia dowodów, że środki unijne, korzystne warunki ich wykorzystania, nie wiele znaczą bez przysłowiowego pomysłu „ na interes”. Podstawa to pomysł, środki i uwarunkowania mogą tylko wspomagać realizację pomysłu. A to już ogromna rola przedsiębiorców!

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, stowarzyszenie „Zielonogórskie Perspektywy” wraz z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej, 2014.02.19 organizują debatę „Rozwój Gospodarczy Zielonej Góry lata 2014-2020” część 2( część 1 odbyła się 2013.11.20). Szczegóły debaty podamy w II połowie stycznia 2014. Jednocześnie zapraszam do dyskusji na łamach portalu Biznes Lubuski, który zdeklarował, że będzie umieszczał wypowiedzi na ten temat. Proszę, również o korespondencję na adres l.batkowski@upcpoczta.pl

Lesław Batkowski „Zielonogórskie Perspektywy”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s